Co to jest prawo lokalne?

W Polsce obowiązuje zasada konstytucyjności, oznacza to, że wszystkie akty prawne wydawane przez organy ustawodawcze i wykonawcze muszą być zgodne z konstytucją.

Prawo lokalne


Hierarchiczność to druga z zasad dotyczących stanowienia prawa. Zgodnie z nią akty niższego rzędu muszą być zgodne z aktami rzędu wyższego i wreszcie z konstytucją. Najniżej w tej hierarchii znajdują się akty prawa miejscowego.

Prawo lokalne, nazywane prawem miejscowym stanowione jest przez organy samorządu terytorialnego odpowiedniego szczebla, rady gmin, powiatów, sejmiki wojewódzkie. Akty prawa miejscowego o charakterze wykonawczym mogą wydawać wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, zarządy powiatów. Prawo miejscowe dotyczy mieszkańców gminy, powiatu lub województwa, ale muszą się stosować do niego także osoby z zewnątrz przebywające na ich terenie. Nad prawidłowością podejmowanych uchwał czuwa wojewoda.

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym podejmują uchwały dotyczące:
  • majątku samorządu – jego sprzedaży, dzierżawy i zagospodarowania,
  • wewnętrznego ustroju – powoływanie i organizacja jednostek pomocniczych,
  • zasad korzystania z obiektów użyteczności publicznej,
  • spraw porządkowych.

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć akt prawa miejscowego, jeżeli narusza ono jego interes. Jednak zgodnie z ustawą o samorządzie, muszą być spełnione określone warunki. Nieprecyzyjność przepisów sprawia, że lepiej, by sprawę prowadził adwokat specjalizujący się w prawie administracyjnym. Postępowanie toczy się przed sądem administracyjnym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Co jest regulowane przez prawo autorskie?